Matične ćelije iz pupčane vrpce - sve što treba da znate

Fikus Blog 2025-03-14

Da li čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce ima smisla? Koje bolesti se leče ovim metodama i kako izgleda postupak prikupljanja? Sve informacije na jednom mestu.

Matične ćelije iz pupčane vrpce - kompletno uputstvo

U poslednje vreme sve češće se govori o značaju čuvanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce. Ovaj postupak, koji se obavlja odmah nakon porođaja, omogućava kasnije korišćenje tih ćelija u terapijama raznih bolesti. Ali koliko je ova metoda zaista efikasna i koje su njene prednosti i ograničenja?

Šta su matične ćelije i zašto su važne?

Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija - od krvnih ćelija do ćelija srčanog mišića ili kože. Ove ćelije imaju ključnu ulogu u obnavljanju oštećenih tkiva tokom celog života.

Najveća koncentracija matičnih ćelija kod odraslih nalazi se u koštanoj srži i krvi, ali sa godinama one gube svoju vitalnost. Suprotno tome, matične ćelije iz pupčane vrpce novorođenčeta su izuzetno mlade i vitalne, što ih čini veoma vrednim za potencijalne terapije.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?

Prema najnovijim istraživanjima, matične ćelije se koriste u terapiji više od 75 teških bolesti, uključujući:

  • Leukemiju i druge maligne bolesti
  • Urođene poremećaje
  • Poremećaje krvi i metabolizma
  • Poremećaje imuniteta
  • Šećernu bolest

Postoje dve osnovne vrste terapije: autologna (korišćenje sopstvenih ćelija) i alogenična (korišćenje ćelija drugog davaoca). Autologne terapije imaju prednost jer eliminišu rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.

Kako izgleda postupak prikupljanja matičnih ćelija?

Postupak prikupljanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce je potpuno bezbolan i bezopasan po majku i dete. Obavlja se odmah nakon porođaja, nakon presecanja pupčane vrpce, i traje samo nekoliko minuta.

Krv se prikuplja iz dela pupčane vrpce koji je vezan za placentu, bez ikakvog kontakta sa majkom ili detetom. Nakon prikupljanja, ćelije se šalju u specijalizovanu laboratoriju gde se analiziraju na prisustvo virusa i infekcija, a zatim se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u tečnom azotu.

Koliko dugo se mogu čuvati matične ćelije?

Standardni period čuvanja matičnih ćelija u bankama je 20 godina, nakon čega roditelji mogu da produže ugovor uz dodatnu naknadu. Nakon što dete postane punoletno, ono dobija pravo da odluči da li će nastaviti sa čuvanjem ćelija ili će ih pokloniti banci.

Važno je napomenuti da se teoretski matične ćelije mogu čuvati neograničeno dugo, s obzirom da se čuvaju u kriogenim uslovima.

Gde se mogu čuvati matične ćelije i koliko to košta?

U Srbiji trenutno ne postoji banka matičnih ćelija, pa se ćelije šalju u inostranstvo, najčešće u Belgiju ili Holandiju. Cena za 20 godina čuvanja kreće se oko 1800-2500 evra, u zavisnosti od izabrane banke.

U susednim zemljama poput Hrvatske već postoje banke matičnih ćelija, sa cenama sličnim onima u Evropi. Očekuje se da će u skorije vreme biti otvorena i banka u Srbiji, što bi olakšalo postupak za naše građane.

Koje su prednosti i ograničenja ove metode?

Glavne prednosti čuvanja matičnih ćelija su:

  • Mogućnost lečenja brojnih ozbiljnih bolesti
  • Potpuno bezbedan i bezbolan postupak prikupljanja
  • Mogućnost korišćenja ćelija za četiri generacije
  • Visoka kompatibilnost sa samim davaocem

Među ograničenjima treba navesti:

  • Visoku cenu čuvanja
  • Ne garanciju uspeha u svim slučajevima
  • Mogućnost nedovoljne količine ćelija kod porođaja carskim rezom ili blizanaca

Da li vredi čuvati matične ćelije?

Odluka o čuvanju matičnih ćelija je veoma lična i zavisi od mnogih faktora, uključujući porodičnu istoriju bolesti i finansijske mogućnosti. Za porodice sa istorijom bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama, ova investicija može biti veoma vredna.

Sa druge strane, za porodice bez poznatih rizika, korist može biti manje očigledna. Svakako je važno dobro se informisati i razmotriti sve opcije pre donošenja konačne odluke.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.