Saveti za organsku baštu - Kako uspešno gajiti povrće
Praktični saveti za organsko baštovanje. Naučite kako pravilno kombinovati biljke, boriti se protiv štetočina i postići bogat urod bez hemije.
Organsko baštovanje: Saveti iskusnih baštovana
Bavljenje baštom predstavlja ne samo izvor svežih namirnica već i terapiju za dušu. Kroz godine iskustva, baštovani su otkrili mnoge trikove koji olakšavaju rad i poboljšaju urod. Evo najkorisnijih saveta za uspešno organsko baštovanje.
Pravilna kombinacija biljaka
Jedan od ključnih faktora za uspeh u bašti je pravilna kombinacija biljaka. Ispostavilo se da šargarepa, peršun i paštrnjak čine izuzetno dobru kombinaciju kada se seju zajedno. Ove tri biljke se ne pikiraju već se direktno seju, a zatim proređuju kako bi se ostavio dovoljan razmak između biljčica.
"Kod nas se već decenijama seju šargarepa, peršun i paštrnjak jedna do druge i uvek sve uspeva", kaže jedan iskusan baštovan. "Jedino što mi ne stavljamo šargarepu u sredinu te kombinacije već uvek s kraja, a pored posejemo luk jer su njih dvoje idealni susedi."
Za papriku se preporučuje da se ne sadi u blizini krompira i patlidžana, dok se dobra kombinacija pokazala sa lukom.
Proređivanje i nega mladih biljaka
Kod proređivanja šargarepe, peršuna i paštrnjaka, važno je ostaviti dovoljan razmak između biljčica. "Mi proređujemo tako da razmak bude na moja 2-3 spojena prsta", savetuje jedna baštovanka. "Jedne godine sam poprilično proredila, sa razmakom od cele šake, pa nam je posle šargarepa bila kao repa."
Za one koji se pitaju da li iščupane biljčice mogu da se presade na drugo mesto, iskusni baštovani imaju jasnu poruku: "To što iščupaš prilikom proređivanja bacaš jer je tu oštećen korenčić kako je čupano i nema teoretske šanse da uspe ako se posadi na drugo mesto."
Borba protiv štetočina
Puževi predstavljaju veliki problem u mnogim baštama. Jedan od efikasnih načina borbe protiv njih je postavljanje posuda sa pivom po bašti. "Stavim tanjiriće sa pivom i preko noći se nakupe oko toga, posle ih samo pokupim", deli svoje iskustvo jedan baštovan.
Protiv smrdibuba, koje često napadaju paradajz, preporučuje se prskanje rastvorom od belog luka ili nanošenje gorke soli (magnezijum sulfata). "Dve kašike gorke soli na 4 litra vode i pošpricati biljke", savetuje iskusna baštovanka.
Prirodna đubriva i prihrana biljaka
Umesto hemijskih đubriva, mnogi baštovani koriste prirodne metode. Kopriva se pokazala kao izuzetno korisna za prihranu biljaka. "Ostavim potopljenu koprivu tri nedelje pa sa tom vodom razblaženom 2:1 zalijem u korenu barem jednom nedeljno", preporučuje jedan učesnik diskusije.
Gorka so (magnezijum sulfat) takođe je popularna kao prirodno đubrivo. "Stavim kašikicu te soli u zemlju i da vidiš kako raste, a štiti od nametnika", kaže jedna baštovanka.
Zaštita od vremenskih nepogoda
Promenljivo vreme može predstavljati veliki izazov za baštovane. Za zaštitu osetljivijih biljki preporučuje se upotreba zaštitnih mreža ili improvizovanih plastenika. "Stavila sam mrežu iznad paradajza i paprika da ih zaštitim", kaže jedna baštovanka.
Kod zalivanja, posebno u sušnim periodima, efikasno je koristiti sistem "kap po kap". "Ja sam to uredila pomoću onih boca. Probušim iglom i ono polako ističe", opisuje svoje rešenje jedan baštovan.
Uzgoj batata - novitet u našim baštama
Sve više baštovana pokušava sa uzgojem batata. "Presecam batat na pola i stavim u posudu sa vodom. Redovno dodajem vodu da se ne isuši", objašnjava jedan entuzijasta. "Kada te stabljicice budu velike oko 5-7cm, odlomim ih i stavim u čašicu sa vodom da puste koren."
Batat se u baštu presađuje polovinom maja i zahteva oko 100 dana sunčanih dana do berbe. "Najbolje ga je ususkati u slamu i onda ne treba ništa oko njega raditi", savetuje iskusni gajitelj batata.
Zaključak
Bavljenje baštom je proces učenja i prilagođavanja. Kao što jedan baštovan kaže: "Rad na zemlji zaista leči stres i depresiju." Ključ uspeha leži u pravilnoj kombinaciji biljaka, borbi protiv štetočina prirodnim metodama i strpljenju. Svaka godina donosi nove izazove, ali i nove radosti kada se urod pokaže obilnim.
Kao što je jedna baštovanka rekla: "Važno je da smo živi i zdravi, ostalo se sve nadoknadi."